Sutton Park Success

https://www.race-results.co.uk/results/2018/m6w18.htm

MIDLAND ROAD RELAYS: Women’s 6-stage – 16 Halesowen A 2:51:03 25 Halesowen B 3:05:52 (45 teams). Fastest Halesowen long leg: Sam Morton 37:36 Fastest Halesowen short leg: Kerri James 22:48

Halesowen Acc                 ‘A’  2:51:03

Sally Spencer    (30) 39:54        Kerri James      (23) 22:48        Samantha Morton  (20) 37:36        Julie Dale       (21) 24:08        Rebecca Moore    (18) 22:56        Melanie Hepke    (16) 23:41

Halesowen Acc                 ‘B’  3:05:52

Eilish James     (39) 43:43        Michelle Dale    (30) 23:51        Samantha Love    (28) 41:25        Ellen Ambrose    (28) 26:03        Caroline Lambert (27) 25:42        Elizabeth Hawker (25) 25:08

 

https://www.race-results.co.uk/results/2018/midlandu13-u15-u17.htm

https://www.race-results.co.uk/results/2018/m1218.htm

16  Halesowen Acc                  ‘A’  4:33:28

Peter Dear       (32) 31:58        David Turvey     (27) 30:11        Mateusz Sliwinsk (26) 31:31        Kristian Bayley  (20) 30:19        Joseph Phillips  (21) 18:29        Roger Mallard    (23) 18:24        Daniel Cleary    (19) 18:42        Jonathan Lewis   (18) 18:30        James Hoult      (20) 19:52        Marc Turner      (20) 17:58        Mark Hadley      (18) 19:05        Tom Kenderdine   (17) 18:29

   Halesowen Acc                  ‘B’

Sam Cruchley     (47) 36:13        Richard Guest    (53) 40:35        Bill Nock        (46) 35:42        Paul Allen       (49) 42:57        Mel Edwards      (48) 21:55        Jamie Sircom     (48) 24:15        Nicolas Hazelwoo (48) 21:32        Nick Price       (47) 20:15

 

nder 13 5k – U13 Boys — FINAL RESULTS

     Pos  Num Name                         Club                             Time  

       1   13  Thomas Dornan                Wolverhampton & Bilston           19:34
       2   12  Charlie Preece               Telford AC                        19:40
       3    1  Morgan Hill                  Birmingham Running Ath & Tc       19:44
       4    4  Thomas Harris                Halesowen Acc                     20:34
       5   11  James Hayes                  Telford AC                        20:57
       6    6  Billy Papworth               Halesowen Acc                     21:21
       7    2  Joseph Clarke                Halesowen Acc                     22:02
       8    9  Abel Bello                   Telford AC                        22:07
       9   17  Dylan Illidge                Wolverhampton & Bilston           22:10
      10   19  Thomas Bailey                Heanor Running Club               22:11
      11    8  William Bonner               Nuneaton Harriers                 22:17
      12    7  James Thompson               Halesowen Acc                     22:56
      13   22  Cameron Lomax                Tipton Harriers                   23:11
      14   14  Josef Koren                  Wolverhampton & Bilston           23:15

Under 13 5k – U13 Boys — TEAM RESULTS

  1  Telford AC                         15
                                 2  Charlie Preece      
                                 5  James Hayes         
                                 8  Abel Bello          
  2  Halesowen Acc                      17
                                 4  Thomas Harris       
                                 6  Billy Papworth      
                                 7  Joseph Clarke       
  3  Wolverhampton & Bilston            24
                                 1  Thomas Dornan       
                                 9  Dylan Illidge       
                                14  Josef Koren         

nder 13 5k – U13 Girls — FINAL RESULTS

     Pos  Num Name                         Club                             Time  

       1   54  Keriann Huxley               Halesowen Acc                     20:36
       2   53  Grace Coles                  Halesowen Acc                     21:35
       3   56  Ryley Malone-Priest          Halesowen Acc                     21:45
       4   68  R Shadforth-Groucutt         Tipton Harriers                   21:56
       5   59  Natasha Lee                  Tamworth AC                       22:12
       6   60  Lottie McLaren               Tamworth AC                       22:21
       7   65  Mya Woodward                 Tipton Harriers                   22:36
       8   64  Grace Marnell                Tipton Harriers                   22:40
       9   57  Francesca Teague             Halesowen Acc                     23:15
      10   61  Beth Metcalfe                Tamworth AC                       24:14
      11   63  Sophie Banks                 Tipton Harriers                   24:27
      12   58  Amber Wilkins                Heanor Running Club               24:52
      13   66  Eve Lewis                    Wolverhampton & Bilston           25:13
      14   55  Isabel Knowles               Halesowen Acc                     25:17
      15   67  Angel Wood                   Wolverhampton & Bilston           25:32
      16   73  Emma Wilkins                 Heanor Running Club               27:16

Under 13 5k – U13 Girls — TEAM RESULTS

  1  Halesowen Acc                       6
                                 1  Keriann Huxley      
                                 2  Grace Coles         
                                 3  Ryley Malone-Priest 

 

nder 15 5k – U15 Boys — FINAL RESULTS

     Pos  Num Name                         Club                             Time  

       1   29  Roman Watson-Quilter         Wreake & Soar Valley              18:30
       2   26  Louie Lambeth                Wolverhampton & Bilston           18:44
       3   75  Louis Wakefield              Newcastle Staffs AC               18:47
       4   18  Theo Sims-Woodhouse          Halesowen Acc                     19:01

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply